2012

ACADEMIC ACHIEVEMENTS

National Mathematics Olympiad for Primary School 2012
Chen Qiaobo (6I) Gold Award
Ryan Yap Qi Xun Gold Award
Jasper Gan Rui Heng (6I) Gold Award
Lim Jian Heng, Alex (6I) Bronze Award
Marcus Low Dong Xu Bronze Award
Tan Jia Wen Bronze Award
Wong Qi Hua Bronze Award

CCA ACHIEVEMENTS

Under Sports & Games

Sports & Games Rope Skipping West Zone Rope Skipping Competition 2012 Junior Boys Individual Speed Event 3rd Placing
Team Speed Relay Event 3rd Placing
Pair Freestyle Event 3rd Placing
Team Freestyle Event 4th Placing
Team Double Dutch Event 3rd Placing
Individual Freestyle Event 2nd Placing
Junior Girls Individual Speed Event 3rd Placing
Team Double Dutch Event 2nd Placing
Team Freestyle Event 3rd Placing
Pairs Freestyle Event 4th Placing
Individual Double Under Event 1st Placing
Team Speed Relay Event 2nd Placing
Senior Boys Individual Speed Event 3rd Placing
Individual Freestyle Event 4th Placing
Team Double Dutch Event 4th Placing
Team Speed Relay Event 2nd Placing
Pair Freestyle Event 4th Placing
Team Freestyle Event 2nd Placing
Senior Girls Team Double Dutch Event 2nd Placing
Individual Speed Event 1st Placing / 2nd Placing
Individaul Freestyle Event 3rd Placing
Team Speed Relay Event 2nd Placing
Pairs Freestyle Event 4th Placing
Team Freestyle Event 2nd Placing
Junior Boys Overall 2nd Runner-up
Junior Girls Overall 2nd Runner-up
Senior Boys Overall 2nd Runner-up
Senior Girls Overall 1st Runner-up
Rope Skipping National Competition 2012 Junior Boys Junior Boys Team Speed Relay Event 4th Placing
Juinior Girls Junior Girls Individual Double Under Event 1st Placing
Junior Girls Team Double Dutch Event 4th Placing
Junior Girls Team Freestyle Event 4th Placing
Senior Boys Senior Boys Double Dutch Event 2nd Placing
Senior Boys Individual Speed Event 3rd Placing
Senior Boys Team Speed Relay Event 4th Placing
Senior Girls Senior Girls Individual Speed Event 1st Placing
Senior Girls Team Speed Relay Event 1st Placing
Senior Girls Team Freestyle Event 4th Placing
Senior Boys Overall 4th Placing
Junior Girls Overall 4th Placing
Senior Girls Overall 4th Placing
Long Rope Relay Competition 2012 Junior Boys/Girls Long Rope Relay 2nd Placing
Badminton Inter-PrimarySchool Badminton Championships 2012 Senior Boys West Zone 4th Placing
Junior Boys West Zone 3rd Placing
Senior Boys National Participation
Soccer WZPSSC Inter-Pri School Football Championships 2012 Junior Team West Zone Participation
Senior Team West Zone Participation
7 A-Side Football Championship Senior Boys National
Karate Singapore Ind. Open Karate Championship 2012 Senior Boy Individual Event Participation
Goju-ryu Karate Championship 2012 Senior Boys/Girls Individual Event Award:Bronze x1 ,3 : Participation
13th Malaysian/Milo Sch Open Karate Championship 2012 Senior Boy Partici

Under Clubs

Performing Art Guzheng Ensemble SYF Cenrtal Judging of Guzheng 2012 National Silver Award
Dance Troupe SYF Cenrtal Judging of Guzheng 2012 Girls Team National Bronze Award
Choir SYF Cenrtal Judging of Guzheng 2012 Girls Team National No Award : Participation
Clubs Robotix Robotfest 2012 Zonal Awarded: Judges Award (Accomplishment)
First League 2012 Zonal Awarded: Judges Award (Team Spirit)
IDE 2012 National Awarded: Judges Award
National Awarded: Champion – Best Programming Technique
National Awarded: 2nd Place Robot Perforrmance
National Awarded: Overall Champion -Primary School Category
6th National Robopreneur Carnival 2012 National Awarded: Overall Champion -Primary School Category
National Awarded: 2nd Placing ( Best Creative Robot )
Art NAFA Junior Art Challenge 2012 National Awarded: 3rd Placing ( Best Booth Design )
Octoburst Drawing Competition@Esplanade 2012 National Awarded : 1st Prize:1 (Cat. B) ,Merit : 3 ( Cat. B & C)
Nanyang CACC BIG Art Competition 2012 National Awarded : 1st Prize :1 ,3rd Prize :1, Consolation Prize : 7
Infocomm Club “Love Our Earth” Animation Competition 2012 Zonal 3 Merit Awards

Under CCA Others

Games Killadi Games Competition National Awarded : 2nd Placing
Stroytelling MaHo Storytelling Competition National Awarded : Outstanding Storyteller
Library Tamil Fest 2012 Library Competition National Awarded : 1st Placing
Essay Writing Tamil Fest 2012 Library Competition National 3rd Place: Hu Zhuo Chen Merit Award: Tan Hwee Li, Rachel Teng Yu Tong
 Chinese Traditional Arts National Lantern (Recycled Materials) Making Comptition  National Merit Award: Darius Liew Sze Jia

SCHOOL ACHIEVEMENTS

Total Defence Award

Successful Applicants for DSA 2011

The following 13 pupils from our 2011 batch of graduates successfully qualified for their secondary school, until DSA programme. The school congratulates them for their achievement.

  dsa-2011
dsas-2011